Instrukcja naklejania fototapet samoprzylepnych

INSTRUKCJE » Instrukcja naklejania fototapet samoprzylepnych

 

Jakich narzędzi użyć ?
nożyk, rakla filcowa, papier ścierny 100-120, pion, drabina.

 

Jak przygotować podłoże ?
Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe a także włączniki i gniazdka elektryczne.

Sposób przygotowania podłoża w zależności od jego rodzaju:
Ściany nowe - ściany pokryte gładzią gipsową, płyty gipsowo-kartonowe i inne chłonne powierzchnie gruntujemy odpowiednim środkiem gruntującym do ścian i raz malujemy zwykłą białą farbą.
Ściany malowane - ściany zmywamy mydłem malarskim (w proporcjach 50-100g / 1l wody). Czynność tę przeprowadzamy w kierunku od dołu do góry. Uzupełniamy ewentualne ubytki, wygładzamy i gruntujemy.
Ściany wcześniej tapetowane - używamy środka do usuwania tapet. Moczymy tapetę gąbką lub szczotką. Przed namoczeniem ściany wyłączamy zasilanie, demontujemy wyłączniki i gniazdka a przewody zabezpieczamy taśmą izolacyjną. Po namoknięciu (15min.) usuwamy tapetę szpachlą, zaczynając od góry. Następnie uzupełniamy ubytki, wygładzamy, gruntujemy i raz malujemy zwykłą białą farbą.
Ściany wilgotne - pokrywa się warstwą zaprawy wodoszczelnej.

 

Ważne aby przed naklejeniem ścianę przetrzeć papierem ściernym w celu usunięcia drobnych wystających nierówności a następnie wilgotną szmatką zetrzeć powstały pyłek.


Naklejanie fototapety samoprzylepnej jest trochę trudniejsze niż papierowej, dlatego też do jej położenia koniecznie są dwie osoby.

Jak naklejać ?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry. W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów (pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na ich łączeniach)

UWAGA! Wszystkie fototapety samoprzylepne przyklejamy na tzw. "zakładkę”.

Technika na sucho (na materiały typu: płyta karton-gips, gładź, beton itp.)
1. Pamiętajmy techniką na sucho kleimy tylko na powierzchniach typu: płyta kartonowo – gipsowa, gładzie gipsowe, beton, ściany oraz wszędzie tam gdzie nie można użyć wody.
2. Jeżeli przyklejamy fototapetę na powierzchniach pionowych zalecane jest, aby zacząć od góry. Jeśli na płaskiej, poziomej powierzchni, nie ma znaczenia z której strony zaczniemy przyklejać fototapetę.
3. Odlepiamy 10-20cm fototapety, papier podkładowy zwijamy pod spód.
UWAGA! NIE SPRYSKUJEMY WODĄ PODŁOŻA.
4. Przykładamy folię równo, jedna osoba wygładza raklą powierzchnię naklejaną, wypychając na zewnątrz powietrze, druga naciąga cały bryt, odwijając co chwilę papier podkładowy.
5. Kolejne bryty (jeśli fototapeta składa się z kilku elementów) przyklejamy na tzw. "zakładkę", tzn. kolejne bryty muszą na siebie nachodzić około 1-2cm (na kolejnym brycie jest wydrukowane około 1-2cm tej samej grafiki, co na poprzedzającym), ważne jest ich precyzyjnie ustawienie, tak aby wzór idealnie do siebie pasował.

 

Stosowanie się do powyższej instrukcji powinno uchronić Państwa przed powstaniem pęcherzyków powietrza pod fototapetą, jeśli jednak jakieś się przydarzą, można je przekłuć bardzo ostrą igłą a następnie wygładzić raklą.

 
  • Dodaj link do:
  • www.facebook.com
Nasi klienci: